Čo je princípom hyperbarickej terapie?
prehľad aktuálnych informácií a historických faktov:
-
Hyperbarická komora v súčasnosti
ad 1. Podstatou liečby v prostredí pretlakovej (hyperbarickej) komory je zvýšenie prísunu kyslíka chorým alebo poškodeným tkanivám ,do ktorých už kyslík prostredníctvom svojich prirodzených nosičov – červených krviniek – v potrebnom množstve preniknúť nemôže. Vystavenie Vášho tela miernemu pretlaku pri súčasnom dýchaní kyslíka zaručí, že kyslík ako životodarný plyn sa bude rozpúšťať aj v tekutej zložke krvi – v krvnej plazme – ktorá do chorých alebo poškodených tkanív prenikne. Princíp liečby kyslíkom v podmienkach zvýšeného okolitého tlaku je teda jednoduchý – poškodené tkanivá príjmu ďaleko viac kyslíka, čo je základnou podmienkou pre zlepšenie Vášho zdravotného stavu.
-
História hyperbaroxie
- V 19. storočí boli v Európe konštruované pneumatické inštitúty na spôsob vtedy obľúbených minerálnych kúpeľov. Bola skonštruovaná prvá komora umožňujúca operačné zákroky. V roku 1878 demonštroval Paul Bert toxické účinky kyslíka na CNS a v roku 1899 Lorrain-Smith toxické účinky na pľúcny parenchým.
- V roku 1917 skonštruoval Dräger komoru pre liečbu dekompresnej choroby vznikajúcej následkom poklesu okolitého tlaku, ktorému je vystavené telo. Riziku dekompresnej choroby sú dnes vystavení najmä potápači, letci, astronauti (kozmonauti) a pracovníci v kesónoch (dutý kváder bez dna, ktorý sa používa v stavebníctve)
- V roku 1918 Cunningham sprevádzkoval prvú, takmer 30 m dlhú, klinickú komoru. Neskôr v roku 1928 sa pod jeho vedením uskutočnila výstavba vôbec najväčšej komory v novodobej histórii - tzv. Steel Ball Hospital.